Danske Aktier - Oktober 2025
Aktier31.10.2025
I analysen kan du læse mere om Jyske Banks anbefalinger på danske aktier og følge med i den seneste måneds nyheder på selskaberne.
Dagens aktie
Royal Unibrew – Sommervibes har ladet vente på sig
23.06.2026Kalenderen siger juni, og det betyder jo, at sommeren officielt er sparket i gang. Hvis bryggerierne havde håbet på lækkert sommervejr for at booste salget, så har der dog ikke været meget at råbe hurra for indtil videre, men det ligner lidt, at det så småt er ved at vende. I april i år har der stort set været samme antal øl-drikkedage som sidste år, mens maj har budt på 3,28 flere dage i Vesteuropa og 2,7 flere i Norden. Til gengæld har vi til og med 21. juni registreret 3,3 flere øl-drikke-dage i juni, sammenlignet med sidste år i Norden, og 0,64 færre ”øl-drikke-dage” i Vesteuropa. Samlet set for 2. kvartal 2026 indtil videre har vi haft 2,46 flere øl-drikke-dage i Vesteuropa og 5,2 flere i Norden relativt til sidste år. Det er dog værd at bemærke, at maj 2025 var forfærdeligt vejrmæssigt, mens april og juni var nogenlunde. Det er først i de senere dage, at juni 2026 har budt på øl-drikke-dage.
Da det alt andet lige er sjovere at drikke øl i solskin end i regnvejr, har vi taget et kig på antallet af ”øl-drikke-dage” (defineret som dage med solskin eller ingen/ begrænset regn og vind) ud fra tesen om, at et højere antal ”øl-drikke-dage” bør fremme salget af øl og dermed bryggeriernes vækst. De kommende sommermåneder bliver altså udslagsgivende for væksten i ølsalget, da det er her langt størstedelen holder sommerferie, og Royal Unibrew udtalte i forbindelse med regnskabet for 1. kvartal, at de største usikkerheder fortsat er sommervejret samt forbrugsmønstrene i EU.
Royal Unibrew er en yderst veldrevet forretning med mange interessante vækstben. Værdiskabelsen drives af egne lokale brands, en høj ROIC og en fremragende eksekvering. Vi vurderer fortsat, at Royal Unibrew nok skal komme i mål med integrationen af Vrumona og San Giorgio og ser ligeledes Unibrew som et stærkt kort med deres ambitiøse langsigtede vækstmålsætning om en organisk EBIT-vækst på 6-8% frem mod 2028, men tabet af PepsiCo-kontrakten skaber usikkerhed omkring væksten efterfølgende. Netop denne usikkerhed, og konkurrencesituationen generelt, gør, at vi forbliver på sidelinjen for nu.
(Læs vores seneste analyse på Royal Unibrew eller seneste
Danske Aktier)
Novo Nordisk – God sidste uge – trods hackerangreb
22.06.2026
Sidste uge endte positivt for Novo-investorerne, hjulpet af en løftet anbefaling fredag, et fortsat solidt salg af Wegovy-pillen i USA og nyheden om, at ventelisten for Wegovy-pillen i UK er vokset fra 10.000 til 30.000 personer på én uge efter den britiske godkendelse.
Ugen var ellers præget af nyheden om, at hackergruppen FulcrumSec hævder at stå bag et omfattende cyberangreb mod Novo Nordisk. Hackerne har ifølge Reuters krævet 25 mio. dollar (ca. 160 mio. DKK eller 0,13 % af den forventede EBIT i 2026) i løsesum, hvilket Novo har afvist at betale. Novo bekræfter, at de har haft en ”IT-hændelse”, men om det er korrekt, at hackerne har stjålet over én terabyte data, vides ikke – Reuters skriver, at de ikke umiddelbart har kunnet verificere ægtheden af dataene. Novo melder i en pressemeddelelse, at ”IT-hændelsen” ikke påvirker driften eller de finansielle mål for 2026.
FulcrumSec hævder at have tilbragt mere end to måneder i Novo Nordisks it-systemer og har stjålet fortrolige oplysninger om både lancerede og endnu ikke-lancerede præparater, interne AI-modeller samt data vedrørende kliniske forsøg, medarbejdere, læger og patienter. Data, som FulcrumSec nu undersøger muligheden for at sælge. Flere eksperter har kaldt det usandsynligt, at disse data kan sælges, men risikoen er til stede. Vores vurdering er, at de operationelle og finansielle påvirkninger er håndterbare, men nyheden kan medføre lidt øget usikkerhed, hvis omfanget stiger – det her er ikke noget, der går væk lige med det samme. Kursreaktionen på aktiemarkedet er dog meget afdæmpet, hvilket indikerer, at markedet ikke er bekymret.
(Læs vores seneste analyse på Novo Nordisk eller seneste
Danske Aktier)
markedet tvivler fortsat på Pandoras evne til at genetablere indtjeningsevnen
19.06.2026
Pandora har genvundet lidt af det tabte terræn de sidste tre måneder, hvor aktien er oppe med 45 % bl.a. som følge af de faldende sølvpriser, der er faldet med små 40 % fra toppen i januar. Markedet tvivler dog fortsat på Pandora’s evne til at genetablere indtjeningsevnen, hvor der i den nuværende kurs ligger en forventning om en flad udvikling i omsætningen de næste 10 år og en overskudsgrad på 17% - markant lavere end både vores estimater og Pandoras egen målsætning.
Vi ser dog ingen grund til at Pandora ikke skulle kunne genoprette profitabiliteten på mellemlang sigt i takt med, at Pandora får omlagt store dele af sølvsortimentet til platinbelagte smykker. Vi vil dog ikke sætte næsen op efter helt samme høje lønsomhed som tidligere qua de højere sølv- og guldpriser, men der bør være basis for, at Pandora kan levere en overskudsgrad på over 22%, hvis Pandora lykkedes med konverteringen af sølvsortimentet til platinbelagte smykker uden at det sætter sig i volumen. Vi ser derfor pæn upside til konsensusforventningerne i markedet.
(Læs vores seneste analyse på Pandora eller seneste
Danske Aktier)
A.P. Møller – Rammeaftale underskrives, men ingen normalisering i Hormuz
18.06.2026
Med en underskrevet rammeaftale er det helt store spørgsmål, ”hvornår får vi en normalisering af Hormuz-strædet?”. En politisk fredsaftale er imidlertid ikke nok til at åbne Hormuz i praksis, hvilket skibsindustriens reaktion også tydeligt bekræfter. AIS-data viser nemlig fortsat begrænset trafik, og det skyldes én ting, at det tager tid at genopbygge. Rederierne kræver i første omgang fysisk sikkerhed, dokumenteret stabilitet og en verificeret minefri korridor, og det er en proces, der kan tage op mod 1,5–2 måneder.
Samtidig ligger op mod 500 skibe fortsat “fanget” inde i den Persiske Golf. Sejlads gennem Hormuz-strædet kan ikke normaliseres førend disse skibe er sejlet ud, og netværk, sejladsplaner og tonnage er genetableret. Vores vurdering er, at der kan gå op mod 4 måneder før vi er tæt på normal drift.
Det er nok også de færreste, der ønsker at sejle ind i Hormuz lige foreløbigt, da risikoen jo ikke er forsvundet, den har blot skiftet karakter. For mens Hormuz er ”åbent” så foreligger der et meget komplekst trusselsbillede i form af miner under vandet, geopolitisk usikkerhed på overfladen og forsikringsbarrierer midt imellem. Selv uden angreb kan manglende forsikringsdækning i praksis stoppe trafikken.
Krigsrisikopræmier er faldet fra peak, men ligger stadig omkring 1–2% mod normalt 0,125–0,25%. De falder først for alvor, når markedet ser stabil, hændelsesfri sejlads og ikke blot politiske aftaler.
Det kan godt være, at Hormuz snart er “åbent”, men det er langt fra normal hverdag. Den vigtigste afledte effekt kan vise sig at være en genåbning af Suez-ruten via Det Røde Hav, hvilket vil øge den effektive kapacitet i markedet markant, og dermed presse fragtraterne. Timingen på normalisering bliver afgørende for, hvor hurtigt det nuværende stærke ratemomentum brydes.
Vi ser Mærsk som værende blandt de absolut bedste i branchen, og vi nikker også anerkendende til den billige prisfastsættelse, deres stærke balance, den høje andel af volumen på kontrakt og deres ambition om at blive en integreret logistikoperatør. Vi kan dog ikke se bort fra, at selskabet fortsat henter størstedelen af omsætningen i Ocean-divisionen, hvor industridynamikkerne ventes at være ugunstige et stykke tid ud i fremtiden grundet voksende ubalancer mellem efterspørgsel og udbud, hvor toldbarrierer og makroøkonomisk usikkerhed presser den globale efterspørgsel, mens leveringen af nye skibe, manglende scrapping og sejlads gennem Det Røde Hav øger kapaciteten væsentligt.
(Læs vores seneste analyse på A.P. Møller-Mærsk eller seneste
Danske Aktier)
weekendens EHA bød på begrænset nyt – fokus på studie-resultater i andet halvår
17.06.2026
Genmab offentliggjorde ved weekendens EHA 2026 data fra to studier, der evaluerer epcoritamab i første linje hos ældre patienter med kræfttypen DLBCL. Samlet set anser vi data som understøttende for epcoritamab i førstelinjebehandling af DLBCL, men resultaterne er i små populationer og vil formentligt ikke være noget, som rykker det store på markedsopfattelsen af produktet, men snarere et lille skvulp i den rigtige retning.
Investorerne afventer i spænding resten af 2026 bliver et ”afgørende” halvår for Genmab med flere større studie-annonceringer. Med udsigten til at Darzalex løber af patent i 2030, er vigtigt for Genmab at produkter som Epkinly, peto og Rina-S, der skal sikre den fremtidige vækst. Positive studiedata vil øge optimismen. En relativt attraktiv prissætning kombineret med et mere begivenhedsrigt andet halvår gør, at vi anser de nuværende kursniveauer som attraktive. Genmab-ledelsen er optimistisk omkring at det lykkedes, og vi deler denne optimisme.
(Læs vores seneste analyse på Genmab eller
seneste
Danske Aktier)
Se vigtig investorinformation i forhold til Jyske Banks analyser og anbefalinger på jyskebank.dk/investorinformation.