KYC Specialist (Operations & Innovation Officer)
Bekæmpelse af hvidvask er en vigtig samfundsopgave. Vil du være en del af indsatsen i Jyske Bank og være med til at sikre høj kvalitet på hvidvaskområdet, så har vi jobbet til dig.
Dit Job
I Hvidvask KYC udfører vi en bred vifte af hvidvask relaterede opgaver med onboarding af kunder og gentagen kundekendskab (EDD/ODD) som de primære. Dine opgaver vil i udgangspunktet være onboarding af nye kunder, men de øvrige opgaver kan også komme i spil.
Dine opgaver indebærer, at du:
- udfører driftsopgaver med høj kvalitet, overblik og effektivitet
- videreformidler budskaber om hvidvask og KYC på en forståelig og ligeværdig måde med fokus på modtageren
- bidrager til effektive processer i relation til opgaverne.
Jobbet vil udvikle sig over tid i takt med nye regler og øget automatisering og digitalisering. Det er derfor essentielt, at du er forandringsberedt og har lyst til at prøve kræfter med nye opgaver.
Din profil
Der kan være forskellige faglige veje til jobbet. Det er en fordel, hvis du har erfaring med hvidvaskbekæmpelse. Du kan også have regnskabsmæssig baggrund eller en solid bankfaglig baggrund fra Erhverv, Privat eller Kredit.
Vi søger en profil der:
- kan skabe overblik, forstå sammenhænge og identificere faresignaler
- kan arbejde analytisk og foretage kvalificerede vurderinger med afsæt i forretningsgange og kundedata
- er initiativrig og løsningsorienteret
- har gode samarbejds- og kommunikationsevner
Afdelingen
Bekæmpelse af hvidvask har høj prioritet i Jyske Bank, og vi arbejder løbende med nye tiltag for at modvirke, at banken misbruges i forbindelse med hvidvask eller finansiering af terror. Hvidvask KYC er en del af Finansiel Kriminalitet Operations, som har ansvaret for den operationelle indsats på området i koncernen.
I teamet arbejder vi tæt sammen med forretningen og har fokus på både kvalitet og kundeoplevelse. Vi samarbejder desuden med udviklingsorganisationen og bankens hvidvaskansvarlige.
Driftsopgaverne i teamet omfatter primært onboarding af kunder, løbende opdatering af kundekendskab (EDD/ODD), interne kontroller og ledelsesrapportering, håndtering af PEP-kunder, opgaver relateret til højrisikolande samt opfølgning på underrettede kunder.
Du bliver en del af et team, hvor vi løfter opgaverne i fællesskab og løbende udvikler vores arbejdsgange i takt med nye krav og øget digitalisering.
Vores rekrutteringsproces
Vi behandler ansøgningerne løbende og ønsker at besætte stillingen snarest muligt. Send derfor dit CV og motiverede skriv snarest muligt og senest den 29 Maj 2026. Vi forholder os retten til at lukke rekrutteringen, hvis vi finder den rette kandidat.
Vi oplever mangfoldighed som en fordel i vores opgaveløsning og i vores fællesskab. Derfor opfordrer vi alle til at søge.
HR Rekrutteringspartner Line Elkær Poulsen vil, i samarbejde med Afdelingsdirektør Carsten Isacsson og Leder Philip Bo Pedersen, tage sig af din ansøgning.