Fornyet optimisme løfter chipproducenter

Lidt lavere oliepris og faldende korte renter i USA og UK bidrog til at løfte risikovilligheden i går. Det gav især tech-sektoren vinger, og der var solide plusser på aktiemarkederne. Optimismen fortsætter her til morgen i Asien, men der er dog foreløbig lagt op til en lyserød start på handlen i Europa. I dag er der fokus på industriproduktionen i USA og inflationsforventninger fra ECB.

Seneste nyt

  • BoE gentager ”hold”, men pres for højere rente stiger


Læs uddybende om dagens økonomiske og finansielle overskrifter: Klik her.


Dagens aktie

Rockwool - Kursfald en købsmulighed

Rockwool er faldet med over 20% siden midten af august i takt med at energipriserne er kørt op. Det risikerer at ramme indtjeningen, hvis Rockwool ikke hæver priserne yderligere. Rockwool har dog afdækket 75% af el- og gasforbruget for 4. kvartal, men bliver gaspriserne liggende oppe på det nuværende niveau, risikerer det at ramme indtjeningen i 2027. Rockwool har dog historisk været gode til at overvælte de stigende energipriser på kunderne, og vi forventer, at Rockwool og resten af industrien indenfor kort tid vil hæve priserne yderligere. Vi vil derfor benytte kursfaldet til at købe op i aktien.

På den helt korte bane vil større udsving i energipriserne formentlig fortsat være bestemmende for kursretningen, men en deeskalering af krigen i Mellemøsten vil omvendt få aktien til at stige. Samtidig bør de høje energipriser føre til et øget fokus på energieffektivitet, hvor 40% af energiforbruget i EU kommer fra bygninger. Det kan være med til at understøtte efterspørgslen efter isolering.
(Læs vores seneste analyse på Rockwool eller seneste Danske Aktier)


Se vigtig investorinformation i forhold til Jyske Banks analyser og anbefalinger på jyskebank.dk/investorinformation.


Selskabsnyheder

Novo Nordisk: Kopiproducenten Sandoz har fået grønt lys til salg af generisk semaglutid i Canada.
(Læs vores seneste analyse på Novo Nordisk)

Novo Nordisk: EU kom i går med en anbefaling om godkendelse af FREHEMGO til behandling af hæmofili A hos voksne og børn
(Læs vores seneste analyse på Novo Nordisk)

Lockheed Martin: Det amerikanske udenrigsministerium har meddelt kongressen, at man vil sælge op mod 48 F-35 fly til Saudi Arabien


Læs alle analyser og anbefalinger på enkeltselskaber på  FinansnytPlus.
Har du ikke adgang til FinansnytPlus, så tag fat i din rådgiver for at høre om dine muligheder for at få adgang.


Dagens vigtigste regnskaber