Tilgængelighed – lobbyer og pengeautomater
På denne side kan du læse, hvordan vi arbejder med tilgængeligheden i forhold til lobbyer og pengeautomater. Vi opdaterer løbende erklæringerne i takt med, at tilgængeligheden forbedres.
Lobbyer og pengeautomater giver adgang til kontanter og fysisk adgang til banken. De opfylder delvist standarden standarden (EN 301 549) og er dermed delvist tilgængelig.
Ikke-tilgængelige forhold i lobbyer og pengeautomater
Vi vil gerne gøre det nemt og trygt for dig som kunde at bruge vores pengeautomater – uanset tidspunkt på dagen
De fleste automater er placeret i en lobby, som du kan få adgang til med dit betalingskort uden for åbningstid. I bankens åbningstid er lobbyen åben for alle – helt uden brug af kort. Nogle automater står udenfor og kan derfor benyttes af alle, hele døgnet.
Krav
- Lobbyerne bør være tilgængelige for alle, også personer med funktionsnedsættelse som fx gangbesvær eller brug af kørestol.
- Pengeautomaterne bør kunne betjenes af alle, som kan modtage de kontanter, som automaten udleverer – herunder personer med funktionsnedsættelse som fx nedsat eller intet syn.
Mangler, vi er opmærksomme på
Vi arbejder løbende på at sikre, at alle kan tilgå vores automater. De fleste lobbyer lever op til tilgængelighedslovgivningen, men enkelte steder er der trappetrin, som kan gøre adgangen vanskelig fx med kørestol:
- Frederiksberg – to trin op til ATM inde i lobby
- Haderslev – ét trin op til fælles indgang
- Middelfart – to trin op til ATM inde i lobby
- Ringkøbing – fire trin op til indgangen
- Struer – to trin op til indgangen
Derudover gælder følgende særlige forhold:
- I Holstebro er der adgang via Enghaven
- I Skanderborg er der en lille rampe op til indgangen
I tråd med overgangsperioden for eksisterende produkter og tjenester forbedrer vi adgangsforholdene i takt med, at vi flytter afdelinger eller udskifter automater, og vi forventer at have tilpasset alle forhold senest i 2030.
Samtidig arbejder vi på at gøre automaterne mere tilgængelige for svagtseende og blinde. En ny softwareversion med lydvejledning er på vej, så du kan blive guidet gennem brugen af automaten med lyd.