Hvorfor skal du købe indiske aktier?

Indiens økonomi vokser, og det samme gør middelklassen. Siden 2020 har indiske aktier endda klaret sig bedre end det globale marked. Der er flere grunde til, at indiske aktier er interessante. Jyske Banks chefstrateg, Ib Fredslund, uddyber hvorfor.
Af Cæcilie Møldrup Hedegaard, Journalist
10. december 2024 kl. 15.00

”Vi kigger på en økonomi, som om to år måske er den tredjestørste i verden.”

Sådan lyder det fra Ib Fredslund, der er chefstrateg i Jyske Bank. Økonomien, han taler om, er Indiens, der de seneste år er vokset markant og ser ud til at fortsætte.

”Den æder sig langsomt ind. Hvis du har så stor en økonomi i verden, så er det interessant at investere i den vækst, og lige nu er det endda forholdsvist tidligt,” vurderer han.

Større middelklasse

Men hvorfor bliver inderne overhovedet rigere? Ib Fredslund forklarer, at den siddende premierminister, Narendra Modi, siden 2014 har gennemført adskillelige reformer, som har givet flere muligheder og moderniseret økonomien.

Bl.a. kan det nævnes, at der er kommet digitale identitetskort, online betaling og så har 85 procent af befolkningen på 1,4 mia. mennesker nu egen bankkonto.

Derudover har Indien en kæmpe arbejdskraftreserve i deres unge befolkning, hvor gennemsnitsalderen er 30 år.

”Man høster noget fra de reformer nu. Investeringscasene er blevet klarere – folk kan se, at der er et langsigtet potentiale i Indien. Der er også blevet ryddet ud i korruptionen, og middelklassen vokser,” lyder det.

Egentlig går Indien stadig under betegnelsen ’udviklingsland’, men de mange års reformer kan mærkes hos befolkningen, som gradvist får flere penge mellem hænderne.

”Hvis folk bliver rigere, efterspørger de flere varer, så tjener virksomhederne penge på varerne, og så stiger aktierne i sidste ende,” siger han.

Som Kina for 20 år siden

Men hvor stort er potentialet så for de indiske aktier?

”Siden 2020 har de indiske aktier faktisk klaret sig bedre end det globale aktiemarked, og hvis man kigger på Indiens indkomst per indbygger, svarer det til Kina for 20 år siden,” siger Ib Fredslund.

Han understreger, at tidspunktet er godt til at investere i Indiens aktiemarked, men at der er tale om en langsigtet investering og ikke en kortfristet nu og her investering.

Dog skal det nævnes, at det ikke er nemt for privatpersoner at købe enkeltaktier i Indien. Men det er muligt at investere i fonde i stedet. På den måde får man en bred investering med de største indiske aktier. 

Er der en hage?

Ib Fredslund nævner 3 ting, som man skal være opmærksom på ved de indiske aktier:

”Der er ingen ’free lunch’ i investeringsverdenen, og det er altid mere usikkert at investere i emerging markets. Det svinger generelt mere frem og tilbage.”

Desuden er der ikke en naturlig afløser til Narendra Modi, som har været garant for reformerne og den stigende velstand.

”Han har virkelig givet det et skub fremad, så det er en politisk risiko, når han går af.”

Og den tredje faktor handler om aktiernes pris:

”Aktierne er steget så meget, at de ikke længere er billige. Så er man villig til at investere i det her lidt dyre marked?” spørger han og fortsætter:

”Vores argument går dog på, at vi er i en fase, hvor indtjeningen fortsat stiger i de indiske virksomheder. Og hvis indtjeningen viser sig at være bedre end forventet, kan kursen igen se billig ud,” afslutter han.

Se eller gense seneste investeringswebinar

Seneste afsnit af Katjing handlede om ’året der kommer’, hvor Indiens investeringspotentiale også blev vendt.

Se eller gense afsnittet her

Cæcilie Møldrup Hedegaard
Af Cæcilie Møldrup Hedegaard
10. december 2024 kl. 15.00
Del denne side:

Seneste nyt fra Privatøkonomi

1/0