Efterspørgselstab bremser højere oliepris

Råvarer

Brent råolie – Efterspørgselstab bremser højere oliepris
USA og Iran angriber hinanden trods våbenhvile, og vi er ikke tættere på en genåbning af Hormuzstrædet. Olietabet fra Mellemøsten og olieprisstigningen hænger ikke sammen, og meget peger på, at en stor efterspørgselsandel er skiftet over til den elektrificerede transport. Vi venter en oliepris for 3. kvartal i $93 og langsomt vigende mod 2. kvartal 2027 til $75 næste sommer.

Diesel - Lang normalisering og priser over DKK 4,00
Højfrekvente lokale olielagertal fra Hollands vigtige oliehavne viser stadig en beroligende stabilisering. Hormuz er dog ufortrødent lukket, og oliemanglen betyder, at træk fra olielagre vil ske gennem sommeren. Og selv en genåbning af Hormuz vil blive fulgt af en langstrakt normalisering med dieselpriser næppe under DKK 4,00. Vi anbefaler prissikring med CAL27 og CAL28.

Naturgas - Holland indfører tilskud for at øge gaslagrene
Mens amerikanske gaseksportører smiler over salgsprisen i Asien, så lider Europas genopbygning af gaslagrene mod vinteren. Alt peger på, at Europa ikke når op på EU’s minimum 80% gaslagre, og Holland reagerer nu på problemet. Skal Europa gå vinteren roligt i møde, så skal gasprisen op for at udkonkurrere Asien. Derfor venter vi en stigende gaspris mod €60 indtil efteråret.


Læs analysen [PDF]